Popularność na modne diety promowane przez celebrytów nie maleje. Nie trudno się domyślić, że rzadko idą one w parze z osiągnięciem obiecanych efektów. W wyniku czego, poziom motywacji, do zmian w sposobie odżywiania, spada. Trudno nam odróżnić co jest zdrowe, a co nam szkodzi i ostatecznie tracimy wiarę, że jakikolwiek sposób odżywiania ma na nas wpływ. Boimy się oceniania innych, jesteśmy zastraszeni komunikatami w prasie, martwimy się o swoje zdrowie i to wszystko napędza machinę zaburzeń odżywiania. Coraz więcej osób zauważa u siebie ten problem. Do jakiego specjalisty się udać, by zatrzymać błędne koło i otrzymać wsparcie nie tylko w sferze odżywiania?
Czym zajmuje się psychodietetyk?
Definicja psychodietetyki
Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę psychologiczną ze sferą odżywiania. Specjalistami w tej dziedzinie są najczęściej psychologowie, którzy ukończyli studia podyplomowe z zakresu żywienia.
Czym różni się psychodietetyk od dietetyka?
Wykorzystując odmienne metody, psychodietetyk wie lepiej jak postępować z osobami z zaburzeniami odżywiania. Natomiast, studia medyczne z dietetyki, przede wszystkim kładą nacisk na wiedzę medyczną, dotyczącą diet i zdrowia, a także klasyfikacji chorób i farmakologii. Jednak to praktyka i praca z pacjentem, przekłada się na lepsze wyniki współpracy. Dlatego dobry dietetyk, oprócz wsparcia na poziomie diety, powinien wdrożyć podejście psychodietetyczne do swojej praktyki.
Psychodietetyk prowadzi obszerne działania. Z jednej strony wspiera w zakresie diety, aktywności fizycznej, pomaga budować nawyki żywieniowe, podpowiada jakich zmian dokonać, ale głównym celem współpracy jest doprowadzenie pacjenta do trwałej zmiany. Konsultacja psychodietetyczna to holistyczne podejście do każdego przypadku. Psychodietetyk pomoże poszukać powiązań pomiędzy sferą emocji a szkodliwymi nawykami żywieniowymi. W swojej pracy łączy wiedzę psychologiczną i wiedzę medyczną. Sama edukacja żywieniowa bywa niewystarczająca, gdy osoba zmaga się z bagażem negatywnych emocji skupionych wokół jedzenia.
Poznaj kilka sposobów na to jak zmienić nawyki żywieniowe i zacznij od zaraz!
Podłoże psychologiczne w diecie
Skąd się bierze? Przyczyn trudności jest wiele. Chociażby te z dzieciństwa, gdy dzieci są przekupywane jedzeniem. Pamiętasz sformułowanie: zjesz obiad to dostaniesz deser? Niby ma prosty przekaz, a są w nim schematy, które zapamiętujemy do końca życia. Inną sytuacją jest to, gdy niejadki, są porównywane do dzieci, które "ładnie jedzą". Powyższe sformułowania z pewnością mają związek z epidemię otyłości. Od najmłodszych lat jesteśmy nagradzani za jedzenie, jednocześnie ignorując sygnały dochodzące z naszego organizmu.
Otyłość i jej groźne skutki - zobacz czego się wystrzegać!
Najlepiej oceniane diety
Dieta Odchudzająca Wegetariańska
Mój Catering
Cena za dzień od 35,50 zł
Sport (Standard)
Love Catering
Cena za dzień od 87,00 zł
SIRT
Zdrowie i pudełka
Cena za dzień od 77,00 zł
Na zdrowie
Zdrowie i pudełka
Cena za dzień od 80,00 zł
Trenuję
Zdrowie i pudełka
Cena za dzień od 87,00 zł
Lactose Free
LightBox
Cena za dzień od 68,00 zł
Low Carb
Love Catering
Cena za dzień od 84,00 zł
Bez ryb
Wygodnadieta.pl
Cena za dzień od 62,90 zł
Standardowa
Get Fit
Cena za dzień od 60,00 zł
Sport
Schudnij ze smakiem
Cena za dzień od 81,00 zł
Energia
Zdrowie i pudełka
Cena za dzień od 83,00 zł
Wegetariańska
Kuchnia Klasyka
Cena za dzień od 42,00 zł
Dlaczego jedzenie jest tak niezwykle ważnym elementem naszej codzienności?
W życiu dorosłym zmagamy się z trudnymi emocjami. Spotykamy się często z hasłami typu: czekolada nie pyta, czekolada rozumie. Mamy społeczne przyzwolenie na pocieszanie się jedzeniem. W naszej kulturze dużą wagę przykłada się konsumpcji. To coś więcej niż pokarm. Wspólne posiłki przy rodzinnym stole, celebrowanie jedzenia, gotowanie dla kogoś, wręcz dogadzanie lub sprawianie przyjemności bliskim, gotując ich ulubioną potrawę. Próbujemy wynagrodzić sobie negatywne emocje czymś co lubimy. Nic więc dziwnego, że zmianie diety towarzyszy zmiana stylu życia.
Zaburzenia odżywiania - gdzie szukać pomocy?
Do zaburzeń odżywiania zaliczamy m.in. anoreksję i bulimię. Występują one najczęściej. Jednak według odgórnych standardów pracy, specjaliści to określenie stosują szerzej i obejmują nim wszelkie nieprawidłowości w żywieniu, mające podłoże psychologiczne.
Anoreksja jest to choroba doprowadzająca do wyniszczenia organizmu chorego, poprzez niedostarczanie wystarczającej ilości kalorii w diecie. Zaczyna się niewinnie. Zazwyczaj u osób z nadmierną masą ciała. Chory po osiągnięciu widocznych efektów głodzenia, czuje kontrolę nad własnym ciałem i uzależnia się od tego uczucia.
Bulimia to zaburzenie nadmiernego objadania się, w wyniku emocji lub silnego stresu, z jednoczesną próbą przeciwdziałania konsekwencjom przybrania na wadze, polegającym na próbie wywołania wymiotów. Osobami zmagającymi się z tą chorobą są najczęściej młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat.
Na zaburzenia odżywiania, szczególnie narażone są osoby, które interesuje zdrowy styl życia i podejmują aktywność fizyczną. Jeżeli masz wyrzuty sumienia lub katujesz się ćwiczeniami po zjedzeniu słodyczy lub fast foodów, prawdopodobnie przyda ci się wsparcie psychologiczne. Zmiana nawyków żywieniowych to długotrwały proces. W praktyce oznacza, że plan działania realizowany jest w latach, nie w tydzień ani miesiąc.
Nie rezygnuj ze słodyczy! Zobacz jak przygotować fit słodycze.
Psychodietetyk szuka psychologicznych przyczyn niepowodzeń pacjenta, przy zmianie nawyków żywieniowych. Kieruje nim podejście indywidualne i patrzy na problem całego funkcjonowania danej osoby.
Celem terapii jest stopniowe, lecz trwałe wytrwanie przy wdrażaniu zaleconych zmian. Psychodietetyk rozpisuje zadania domowe. Sukcesem jest, sytuacja gdy pacjenci samodzielnie dokonują zdrowych wyborów żywieniowych. Równowaga pozostałych sfer życia pomaga zapanować nad zmianą nawyków żywieniowych.
Może cię zainteresować: Jak pohamować nadmierny apetyt?
Kiedy warto zwrócić się o pomoc do psychodietetyka?
Psychodietetyk dysponuje wiedzą psychologiczną, dlatego pomoże każdej osobie, która ma trudności z motywacją wewnętrzną do zmian. Do tego specjalisty powinny udać się osoby, które notorycznie są na diecie. To znaczy, że często podążają za modą lub ulegają im, przez namowę znajomych czy bliskich, mimo negatywnego wpływu tych zmian, na ich zdrowie.
Trudne zadanie czeka każdego psychodietetyka, który współpracuje z osobami chorującymi na nowotwory i inne schorzenia, gdzie dieta jest bardzo specyficzna. Jedzenie przestało smakować i nie daje przyjemności, a jedynie podtrzymuje funkcje życiowe. Czynniki psychologiczne mają tu kluczowe znaczenie.
Psychodietetyk udziela wsparcia psychologicznego osobom, które krępują się jeść w obecności innych. Wesprze osoby z nadmierną masą ciała, które wpadły w błędne koło odchudzania. Z pewnością wizytę u psychodietetyka doradzamy osobom z bulimią (zespół gwałtownego objadania) czy anoreksją, które zostały opisane powyżej.
Najtańsze diety
Slim
Republika Smakoszy
Cena za dzień od 26,40 zł
Wege+Ryba
Republika Smakoszy
Cena za dzień od 26,40 zł
Optymalna
Republika Smakoszy
Cena za dzień od 26,40 zł
Niski IG
Republika Smakoszy
Cena za dzień od 26,40 zł
Smaki PRL
PRL Box
Cena za dzień od 30,99 zł
Standard
LilyOnDiet
Cena za dzień od 31,00 zł
Zdrowy Lunch
Mój Catering
Cena za dzień od 33,50 zł
Balans
Gastro Paczka
Cena za dzień od 34,99 zł
Wege
Gastro Paczka
Cena za dzień od 34,99 zł
Wege z rybką
Gastro Paczka
Cena za dzień od 34,99 zł
Klasyk
Gastro Paczka
Cena za dzień od 34,99 zł
Balance
Diety Treningowe
Cena za dzień od 35,00 zł