Pomoc dotycząca hasła
Podaj adres e-mail, który został użyty do założenia Twojego konta w Cateromarket:
Jeśli podany adres e-mail () został użyty do założenia konta w Cateromarket, wysłaliśmy właśnie wiadomość z instrukcjami zmiany hasła.

Dieta DASH – dieta na obniżenie ciśnienia

DASH czyli Dietary Approach to Stop Hypertension to nie tyle dieta, co nowatorski sposób odżywania opracowany przez amerykańskich naukowców. Choć głównym celem programu jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi (ang. Hypertension), to DASH „przy okazji” korzystnie wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia, chroni przed nowotworami, osteoporozą, chorobami serca, a także udarem mózgu.

Dieta DASH to nie do końca dieta, ponieważ nie jest ona specjalnie restrykcyjna i nie wymaga zbyt wielu wyrzeczeń. Opiera się głównie na odpowiednim doborze najważniejszych składników odżywczych i nie jest nastawiona na odchudzanie, lecz na poprawę zdrowia.

Podstawą diety są przede wszystkim produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce oraz nabiał. Do głównych zasad programu należą poza tym: ograniczenie w spożyciu soli, zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne, zwiększenie spożycia roślin strączkowych i ryb czy ograniczenie czerwonego mięsa na rzecz drobiu.

Regularne i długotrwałe stosowanie diety DASH może przynieść, wg jej zwolenników, ogromne korzyści. Co więcej, przez niektórych, jest ona nazywana najzdrowszą dietą na świecie. Osoby będące na tej diecie, chwalą sobie natomiast to, że bycie na diecie nie musi się wiązać z ciągłym liczeniem kalorii i głodówką.