Pomoc dotycząca hasła
Podaj adres e-mail, który został użyty do założenia Twojego konta w Cateromarket:
Jeśli podany adres e-mail () został użyty do założenia konta w Cateromarket, wysłaliśmy właśnie wiadomość z instrukcjami zmiany hasła.

Dieta Dukana – odchudzająca dieta białkowa

Jedną z diet, które w ostatnich latach zrobiły największą furorę, jest opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana odchudzająca dieta proteinowa. Wg jej twórcy, rzetelnie przeprowadzona odchudzająca kuracja białkowa jest zdrowa, skuteczna i nie daje, tak znienawidzonego przez wszystkich, efektu jo-jo.

Głównym założeniem diety jest zwiększenie ilości spożywanych białek (protein) przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Daje to podwójną siłę w walce z otyłością. Po pierwsze, dzięki wyeliminowaniu węglowodanów nie odkłada się dodatkowa tkanka tłuszczowa (węglowodany, jak wiadomo, podnoszą poziom cukru w organizmie, a ten kiedy jest w nadmiarze, odkłada się jako tłuszcz). Po drugie, białko jest niskokalorycznym składnikiem odżywczym, przez co organizm potrzebuje dużo energii żeby je przetrawić. Energia ta pozyskiwana jest z nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Dieta Dukana podzielona jest na 4 etapy, w których lista dozwolonych produktów się zmienia, i których należy bardzo sumiennie przestrzegać. Tylko pełen reżim może, wg zwolenników diety, uratować przed efektem jo-jo.

Niewątpliwą zaletą diety jest brak uczucia wiecznego głodu. Dieta pozwala jeść do syta, ale pod warunkiem, że są to produkty dozwolone w danym etapie.

Pomimo licznego grona zwolenników, dieta ma również swoich zagorzałych przeciwników. Powszechnie wiadomo, że do pełni zdrowia potrzebna jest zbilansowana dieta i właściwe proporcje pomiędzy węglowodanami, białkami i tłuszczami. Wykluczenie z diety, którejkolwiek grupy produktów prowadzi do zaburzenia równowagi i tym samym może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Autor:

Łukasz Sot

Łukasz Sot - niezależny ekspert ds. cateringu dietetycznego, współzałożyciel serwisu Cateromarket.pl

Entuzjasta zdrowego odżywiania i holistycznego rozwiązywania problemów. W życiu hołduje zasadzie, że nie ma drogi na skróty i że nie ma - niestety - uniwersalnej diety cud. Na każdym kroku powtarza, że szczupła sylwetka jest „efektem ubocznym” dobrze dobranej diety, którą należy stosować przez całe życie. Jest przeciwnikiem bezmyślnego odchudzania i drakońskich diet redukcyjnych, które mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych w zamian oferując, tylko chwilową, poprawę wyglądu. Fan zdrowych tłuszczów, sceptycznie nastawiony do węglowodanów, zwłaszcza prostych. Nigdy nie kupuje produktów spożywczych, w których składzie znajdują się cyfry i słowa, których nie potrafi wymówić.