Dieta Dukana – odchudzająca dieta białkowa

Jedną z diet, które w ostatnich latach zrobiły największą furorę, jest opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana odchudzająca dieta proteinowa. Wg jej twórcy, rzetelnie przeprowadzona odchudzająca kuracja białkowa jest zdrowa, skuteczna i nie daje, tak znienawidzonego przez wszystkich, efektu jo-jo.

Głównym założeniem diety jest zwiększenie ilości spożywanych białek (protein) przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Daje to podwójną siłę w walce z otyłością. Po pierwsze, dzięki wyeliminowaniu węglowodanów nie odkłada się dodatkowa tkanka tłuszczowa (węglowodany, jak wiadomo, podnoszą poziom cukru w organizmie, a ten kiedy jest w nadmiarze, odkłada się jako tłuszcz). Po drugie, białko jest niskokalorycznym składnikiem odżywczym, przez co organizm potrzebuje dużo energii żeby je przetrawić. Energia ta pozyskiwana jest z nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Dieta Dukana podzielona jest na 4 etapy, w których lista dozwolonych produktów się zmienia, i których należy bardzo sumiennie przestrzegać. Tylko pełen reżim może, wg zwolenników diety, uratować przed efektem jo-jo.

Niewątpliwą zaletą diety jest brak uczucia wiecznego głodu. Dieta pozwala jeść do syta, ale pod warunkiem, że są to produkty dozwolone w danym etapie.

Pomimo licznego grona zwolenników, dieta ma również swoich zagorzałych przeciwników. Powszechnie wiadomo, że do pełni zdrowia potrzebna jest zbilansowana dieta i właściwe proporcje pomiędzy węglowodanami, białkami i tłuszczami. Wykluczenie z diety, którejkolwiek grupy produktów prowadzi do zaburzenia równowagi i tym samym może prowadzić do problemów zdrowotnych.