Bez ryb, czyli jak i dla kogo?
Dzięki odpowiednim proporcjom pomiędzy białkami, węglowodanami, a zdrowymi tłuszczami, dieta stanowi swojego rodzaju paliwo dla naszego organizmu i zapewnia dobre samopoczucie i dopływ energii przez cały dzień. Pełnowartościowe jedzenie, które dostajemy, jest bogate w niezbędne witaminy i minerały, dzięki czemu zwiększa odporność na infekcje, opóźnia procesy starzenia, a także poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.
Ryby charakteryzują się wysoką wartością odżywczą, ale i specyficznym smakiem. Jedni się nimi zajadają z kolei drudzy, pomimo prób podania ryb w najróżniejszej formie nie są w stanie przekonać się do ich jedzenia. Trzecią grupę stanowią osoby, które eliminują ryby i owoce morza ze względu na alergię pokarmową. Dla takich osób powstała właśnie dieta pudełkowa bez ryb
Składniki, o których należy pamiętać
Dieta bez ryb najczęściej pozbawiona jest również owoców morza. Nie znajdziemy w niej także różnych przetworów rybnych. W związku z tym, że ryby i ich przetwory, a także owoce morza są źródłem cennych składników należy poszukać innych produktów, które dostarczą:
- pełnowartościowego białka,
- wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3,
- witaminy D,
- selenu
Pierwszy z wymienionych składników może być dostarczony w odpowiednich ilościach poprzez wprowadzenie do diety mięsa (zaleca się chude gatunki), mleka i produktów mlecznych, jajek, a także nasion roślin strączkowych. Większych problemów nie powinno być również ze zbilansowaniem jadłospisu bez ryb pod kątem ilości selenu. Dobrym źródłem tego pierwiastka są, m.in. orzechy brazylijskie, jajka, kakao, kasza gryczana, a także orzechy włoskie. Z kolei dostarczenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D może być bardziej problematyczne.
Jak dostarczyć w diecie kwasy omega-3 oraz witaminę D?
Komu dedykowany jest catering bez ryb?
Dieta pudełkowa bez ryb dedykowana jest, m.in. osobom, które nie przepadają za ich smakiem. Poza tym, warto pamiętać, że niektóre osoby zmagają się również z alergią pokarmową, która wiąże się z koniecznością wykluczenia ryb i owoców morza z menu. W takim przypadku, dieta bez ryb może być również dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, że samodzielne zbilansowanie jadłospisu, który zawiera wszystkie niezbędne składniki może być wtedy trudniejsze.
Dieta bez ryb występuje dość powszechnie w ofercie cateringów dietetycznych. Można ją spotkać pod różnymi nazwami, np.:
- no fish
- fish free
- bez ryb
- nie jem ryb