Czym jest dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej?
Warzywa i owoce - podstawa zbilansowanej diety
Jak działa dieta dr Dąbrowskiej?
Mechanizm postu dr Dąbrowskiej przypomina (ale tylko do pewnego stopnia) mechanizmy znane z diety ketogennej, które są odpowiedzialne za redukcję wagi ciała. Skrajne ograniczenie węglowodanów (podobieństwo do diety keto), ale dodatkowo wykluczenie białek i radykalny deficyt kaloryczny aktywuje w organizmie tzw. proces autofagii, czyli odżywiania wewnętrznego. Choć dr Ewa Dąbrowska od ponad 30 lat opiera swoje uzdrawianie na tym procesie, będąc nierzadko wyśmiewana przez środowiska medyczne, to w 2016 roku japoński profesor Yoshinori Ohsumi otrzymał za potwierdzenie tego procesu nagrodę Nobla.
Proces odżywiania wewnętrznego polega – w pewnym uproszczeniu – na tym, że organizm z braku wystarczającej energii pochodzącej z produktów spożywczych musi się ratować pozyskując pokarm „od środka” (na tym polega post). Cudowna właściwość ludzkiego organizmu polega na tym, że w pierwszej kolejności „zjadane” są komórki stare, chore, zniszczone, zwyrodniałe czy zalegające złogi, które organizm człowieka przerabia na glukozę, stanowiącą paliwo dla naszego mózgu. Główna zasada postu leczniczego jest więc taka, że nie dostarczamy organizmowi glukozy (czyli cukru, węglowodanów) z zewnątrz – po to, aby sam mógł sobie ją pozyskać ze zniszczonych komórek swojego ciała. Jednocześnie drugą cudowną właściwością organizmu jest zdolność do odbudowy. Oznacza to, że te chore i zniszczone struktury komórkowe mogą zostać na nowo odbudowane i przywrócone do zdrowej postaci.
Dieta Dąbrowskiej – zasady i fazy
Na diecie dr Dąbrowskiej najlepiej spożywać 3 posiłki w ciągu dnia, a pierwszy posiłek zjeść po 2 godzinach od przebudzenia. Najlepiej, aby jak najwięcej posiłków było spożywane w postaci surowej. W tej diecie nie można używać tłuszczów oraz nie spożywa się mięsa w żadnej postaci. Z dozwolonych produktów można przygotowywać potrawki, gulasze, bigos czy sałatki. Do picia mamy do dyspozycji: wodę, soki warzywno-owocowe, herbaty owocowe lub ziołowe, kompoty bez cukru. Ważne, aby się nawadniać i pić ok. 2-3 l płynów w ciągu dnia. Podczas postu odstawiamy również wszelkie używki – kawa, papierosy, alkohol, napoje energetyczne.
I faza diety trwa od 10 do 42 dni – to etap głodówki leczniczej, dzięki której uruchamiane są naturalne procesy regeneracyjne organizmu i włącza się odżywianie wewnętrzne. Dzienna podaż kalorii wynosi między 600 a 800 kcal.
W drugiej fazie zaczynamy łagodnie wychodzić z głodówki i rozszerzamy dietę o kolejne produkty. Trwa ona dwa razy dłużej niż sam post – czyli jeśli ktoś był na poście 3 tygodnie, to wychodzenie powinno trwać 6 tygodni. W tym etapie wyrabiamy sobie zdrowe nawyki żywieniowe, które nam będą towarzyszyć do końca życia. Wprowadzamy stopniowo warzywa strączkowe, tłuszcze, owoce, kasze, ziarna, chleb razowy, orzechy i nabiał, jajka, niewielkie ilości mięsa.
Dieta dr Dąbrowskiej – dozwolone produkty
Catering dietetyczny zgodnie z oficjalnymi wytycznymi dr Ewy Dąbrowskiej dopuszcza spożywanie wyłącznie warzyw niskoskrobiowych, ubogich w substancje odżywcze tj.:
- korzeniowe (marchew, buraki, seler, rzodkiew, pietruszka),
- kapustne (kapusta biała, włoska, kalafior),
- cebulowe (cebula, czosnek, por),
- dyniowate (ogórki, ogórki kiszone, kabaczek, dynia, cukinia),
- liściaste (sałata, seler naciowy, jarmuż),
- psiankowate (pomidor, papryka, bakłażan),
- oraz niskocukrowe owoce w niewielkich ilościach (jabłka, grapefruity, cytryny, jagody).
Zalety i wady diety warzywno-owocowej
Niewątpliwą zaletą diety Ewy Dąbrowskiej w cateringu jest poprawa ogólnego stanu zdrowia, regeneracja organizmu, oczyszczenie z toksyn i przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej. Nierzadko dieta ta przyczynia się do wyleczenia chorób i dolegliwości przewlekłych, z którymi tradycyjna szkoła lekarska niekoniecznie potrafi sobie poradzić. Pozytywnym skutkiem ubocznym, szczególnie docenianym przez kobiety, jest redukcja wagi oraz regeneracja tkanek, wygładzanie blizn i zmarszczek oraz ogólne „odmłodzenie” ciała. Ponadto post Dąbrowskiej poprawia stan gospodarki hormonalnej i cukrowej oraz wpływa na poprawę trawienia.
Jeśli chodzi o wady diety dr Ewy Dąbrowskiej, to osoby lubiące mięso mogą nie dać rady przejść takiego postu. Post leczniczy może doprowadzić do silnego osłabienia, bólu głowy, nudności, biegunki, stanów podgorączkowych – to tzw. kryzys ozdrowieńczy, przed którym ostrzega sama Ewa Dąbrowska. Wszystko przez to, że podczas diety toksyny zostają uwolnione do krwiobiegu, co wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Po ich samoistnym usunięciu (zazwyczaj kilka dni) powinna nastąpić znaczna poprawa. Nie każdy jednak jest w stanie przejść taki kryzys ozdrowieńczy. Ogólnie podczas trwania postu zalecany jest bardziej oszczędny tryb życia, dlatego należy wybrać odpowiedni czas na taką dietę. Także osoby, które przyjmują na stałe leki powinny skonsultować z lekarzem przeprowadzenie postu i być stale monitorowane w jego trakcie.
Przeciwwskazania do stosowania postu dr Dąbrowskiej
Detoks Dąbrowskiej nie jest dla każdego, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania takiej głodówki. Do tej diety nie powinny podchodzić:
- kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci,
- osoby z niedowagą,
- osoby z chorobami psychicznymi,
- osoby z cukrzycą przyjmujące insulinę,
- osoby z nadczynnością tarczycy,
- osoby z wyniszczonym organizmem (np. po nowotworach).
Podsumowując, dieta dr Dąbrowskiej na pewno nie jest kolejną dietą cud, dzięki której szybko się schudnie. To post leczniczy, który ma na celu uruchomienie odżywiania wewnętrznego. Oznacza to, że wszystkie zwyrodniałe tkanki, złogi zbędnych substancji, obrzęki, toksyny – są usuwane z organizmu. Jest to niezwykle oczyszczająca dieta, która może dosłownie zresetować organizm i pomóc stanąć na nogi przy przewlekłych chorobach.