Dieta SIRT – na czym polega?
Jarmuż, czerwone wino i gorzka czekolada
Badania naukowe o sirtuinach udowodniły, że białka te mają niezwykłą zdolność do regulowania całej masy funkcji życiowych, ze szczególnym uwzględnieniem metabolizmu, stanów zapalnych w organizmie czy... długości życia. Przez niektórych sirtuiny zostały z miejsca okrzyknięte „genami szczupłości i długowieczności”, które zmienią oblicze dietetyki i zdrowego odżywiania na lata. Kolejna dobra wiadomość to fakt, iż u osób o prawidłowym wskaźniku BMI zauważono zdecydowanie wyższy poziom sirtuin, aniżeli u osób z nadwagą. Widać więc wyraźnie, że dieta wpływająca na podaż tych białek jest całkowicie uzasadniona.
Autorom diety SIRT udało się zidentyfikować produkty spożywcze z najwyższym poziomem potężnych polifenoli aktywujących sirtuiny. I ta właśnie grupa produktów została nazwana po angielsku „sirtfoods”, a dieta oparta o nie zyskała międzynarodową nazwę „sirtfoods diet”.
Lista 20 najważniejszych produktów spożywczych typu SIRT zawiera:
- Jarmuż
- Czerwone wino
- Truskawki
- Cebula
- Soja
- Pietruszka (nać)
- Oliwa z oliwek (extra virgin)
- Ciemna czekolada (min. 85% kakao)
- Zielona herbata Matcha
- Kasza gryczana
- Kurkuma
- Orzechy włoskie
- Rukola
- Ostre papryczki chilli
- Lubczyk
- Daktyle Medjool
- Czerwona cykoria
- Jagody
- Kapary
- Kawa
Wyjątkową zaletą jadłospisu w diecie sirtfood jest fakt, iż nie kładzie on głównego nacisku na wyłączenie określonych produktów z menu, lecz zaleca wprowadzenie tych, które mogą wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie oraz sylwetkę. Powyższe podejście przyczynia się do dużej efektywności diety oraz jej łatwego wprowadzenia w życie.
Dieta SIRT – etapy
Dieta sirtfood składa się z dwóch etapów, które łącznie powinny trwać nie krócej niż 3 tygodnie. Jest to minimalny okres, konieczny aby nasz organizm zdążył się zaadaptować do nowego sposobu odżywiania i żeby zauważyć pierwsze znaczące efekty w naszej sylwetce i zdrowiu. Dieta powinna być „napakowana” produktami sirtuinowymi, ale należy pamiętać o tym, aby pozostawać cały czas na deficycie kalorycznym. Wg autorów diety, umiejętne ograniczenie kalorii (w stosunku do dziennego zapotrzebowania) w połączeniu ze spożywaniem produktów SIRT przynosi najbardziej pożądane efekty w postaci największych poziomów sirtuin w organizmie. Szalenie ważnym elementem diety sirtuinowej są zielone koktajle, które mają charakter „bomby polifenolowej”. W początkowym okresie należy spożywać aż 3 takie koktajle dziennie. Przykładowy i rekomendowany przez autorów zielony koktajl bogaty w polifenole składa się z:
- 75 gram jarmużu
- 30 gram rukoli
- 5 gram natki pietruszki
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 cm imbiru
- pół zielonego jabłka
- pół cytryny
- pół łyżeczki proszku Matcha
W diecie dopuszczalne są oczywiście inne zdrowe produkty (spoza listy SIRT), które zapewnią odpowiednie zbilansowanie makro- i mikroskładnikami oraz zapewnią na tyle dużą różnorodność spożywanych potraw, aby nie odczuwać monotonii. Pomiędzy posiłkami zaleca się picie wody oraz naparów z zielonej herbaty, która stanowi bogate źródło drogocennych polifenoli.
Etap I
Etap II
Co dalej?
Kontrowersje wokół diety SIRT
Autorzy planu sirtfood dość odważnie stwierdzają, że ich dieta powinna być uznana za najzdrowszy i najlepszy model żywieniowy na świecie, tymczasem dla niektórych naukowców problemem jest zbyt mała próbka pacjentów, którzy odżywiali się w modelu Gogginsa i Mattena. Pilotażowe badanie skuteczności diety SIRT zostało przeprowadzone na jedynie 39 uczestnikach, co wg większości naukowców nie jest reprezentatywną próbką pozwalającą ekstrapolować wyniki na całą populację.
Autorzy diety chwalą się, że już po pierwszym tygodniu diety uczestnicy ich eksperymentu zrzucili średnio 3,2 kg. Tymczasem spadek masy ciała nie powinien być aż tak dużym zaskoczeniem, skoro do eksperymentu zaproszono osoby aktywne fizycznie, którym podawano jedynie 1000 kcal dziennie. Niektórzy twierdzą, że podaż 1000 kcal – niezależnie od rodzaju diety, zawsze spowoduje spadek masy ciała.
Nieodłącznym wymogiem diety jest picie nawet 3 zielonych koktajli sirtuinowych dziennie. I chociaż nikt nie kwestionuje tego, że te soki są genialnym źródłem witamin i minerałów, to z drugiej strony są znaczącym źródłem cukru i nie zawierają jakże ważnego błonnika, który można znaleźć w całych owocach i warzywach. Dodatkowo każdy lekarz potwierdzi, że picie soków owocowych przez cały dzień niekorzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, a także na stan zębów.