Waga i centymetr na diecie
11.12.2018 | Lifestyle

Czy warto codziennie się ważyć?

Waga - znienawidzone urządzenie przez wielu ludzi. Jednak, mimo że pałają do niej niechęcią, potrafią oni codziennie stawać na niej i załamywać ręce. Czas odchudzania jest niezwykle trudny i każde 100 gram mniej jest na wagę złota – motywuje i mobilizuje do dalszych wysiłków dietetyczno-treningowych. Czy naprawdę jednak warto codziennie się ważyć? Czy może to jeden z czynników, przez który redukcja wagi nam nie wychodzi? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Czy waga to dobry wskaźnik przy odchudzaniu?

Kiedy przechodzimy na dietę i rozpoczynamy zwiększoną aktywność fizyczną, celem redukcji tkanki tłuszczowej, waga wydaje nam się być niezbędnym elementem całego procesu. W końcu chcemy zobaczyć upragnione cyferki i cieszyć się szczupłą sylwetką! Szczególnie u kobiet widać tendencję do posiadania jak najmniejszej cyfry na wadze, często samo przyznanie się do ilości posiadanych kilogramów jest dla nich dużym problemem. Prawda jest jednak taka, że waga wcale nie pokazuje nam prawdy – bardzo często okazuje się, że wcale dobrze nie wyglądamy po osiągnięciu upragnionego numerka. Co więcej, wcale się lepiej nie czujemy! Wszystko dlatego, że cyferki na wadze nie są wyznacznikiem dobrego zdrowia i samopoczucia.

Tłuszcz vs mięśnie

Źródło: http://www.fitmetrix.io/blog/2015/11/16/fat-loss-versus-weight-loss/

Dlaczego nie warto ważyć się codziennie?

Nasza waga zależy od mnóstwa czynników, dlatego trudno jest uzyskać miarodajne wyniki, ważąc się tak często. Kiedy nasza waga się zmienia?

  • po posiłkach,
  • w ciągu dnia (różnica może wynosić nawet 2-3 kg),
  • nasza waga zależy też od wypróżnień, gdy są zaparcia, może rosnąć,
  • po treningach,
  • u kobiet waga zależy od cyklu miesięcznego, dlatego mogą również występować wahania 2-3 kg),
  • ubrania – waga jest inna w zależności czy jesteśmy ubrani czy nie.

Jest jeszcze jedna kwestia – tłuszcz jest lżejszy niż mięśnie (i zajmuje więcej miejsca), więc możemy ważyć mało i być otłuszczeni (patrz: obrazek powyżej). Takie osoby nazywa się „skinny fat”, w ubraniach jeszcze wyglądają całkiem ok, jednak wyjście w bikini na plażę pokazuje wszystkie niedoskonałości niby szczupłej sylwetki. Dlatego można ważyć więcej i dużo lepiej wyglądać – lekko umięśniona sylwetka prezentuje się naprawdę rewelacyjnie.

Dlatego trening siłowy jest bardzo dobrym wyborem, gdy chcemy schudnąć i dobrze wyglądać. Ciekawostką jest fakt, że u niektórych sportowców BMI (tzw. Body Mass Index) wskazuje na nadwagę, podczas gdy są po prostu silnie umięśnieni i mogą się pochwalić świetną sylwetką. Mamy jeszcze takie zjawisko, jak pułapka idealnej wagi. Często bywa tak, że chcemy osiągnąć jakąś konkretną cyfrę i za nic w świecie się to nie udaje. Wszystko dlatego, że mogą nam towarzyszyć jakieś jednostki chorobowe, które nam to utrudniają, lub po prostu ustaliliśmy sobie zbyt nierealny cel. Dla naszego organizmu taka cyfra na wadze to może być zbyt mało, aby sprawnie funkcjonować – warto mieć to na uwadze.

Jak mierzyć postępy przy redukcji wagi?

Skoro już wiemy, że waga potrafi nas oszukiwać, to jak monitorować efekty odchudzania? Przede wszystkim warto najpierw wykonać podstawowe badania, aby przekonać się, czy nadmiar kilogramów nie jest związany, np. z problemami z gospodarką cukrową czy tarczycą. Wtedy można dobrać odpowiednie leczenie lub postępowanie, które znacząco ułatwi redukcję tkanki tłuszczowej. Kolejna rzecz, jaką warto zrobić przed rozpoczęciem odchudzania, to zdjęcia. Nic tak świetnie nie pokazuje efektów, jak zdjęcie przed i po procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Warto także zmierzyć obwody, używając centymetra. Możemy rozpisać sobie tabelę pomiarów, gdzie umieścimy obwód szyi, ramienia, klatki piersiowej, pasa, uda i bioder. Pomiary najlepiej wykonywać raz w tygodniu, o tej samej porze. Często waga stoi w miejscu, a centymerów ubywa – to z kolei motywuje do dalszych działań.

Co w przypadku, gdy nadal chcemy używać wagi?

Jeżeli przyzwyczailiśmy się do ważenia i chcemy dalej monitorować w ten sposób redukcję wagi, warto zachować przy tym kilka zasad:

  • Nie waż się codziennie! Nasza waga potrafi mocno się wahać w ciągu dnia, ze względu na różne czynniki, dlatego najlepszym wyjściem jest ważyć się raz w tygodniu o tej samej porze (lub nawet raz na dwa tygodnie).
  • Najlepiej stawać na wadze tuż po wstaniu z łóżka, jeszcze przed śniadaniem.
  • Potraktuj to z przymrużeniem oka. Odpowiednia cyfra na wadze nie powinna być celem samym w sobie. Przy redukcji tkanki tłuszczowej niezwykle ważne jest to, aby wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe i treningowe (takie na całe życie), oraz aby być zdrowym i mieć dobre samopoczucie. Piękna sylwetka jest efektem ubocznym całego procesu i w ten sposób warto o tym myśleć.

Warto się także zastanowić nad zasadnością używania wagi, gdy samo stawanie na niej nas mocno stresuje, lub gdy każdy stracony kilogram daje Ci furtkę, by zarzucić na chwilę dietę i się nagrodzić (pozostawiając oczywiste poczucie winy po fakcie nagrodzenia się). W takim wypadku warto oczyścić umysł i skupić się głównie na pomiarach centymetrem – to nas nie oszuka i naprawdę wskaże czy chudniemy i idziemy w dobrym kierunku.

Autor

Diety odchudzające przygotowywane przez ekspertów

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Blog Cateromarket jest miejscem spotkań osób zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia i wpływem właściwego odżywiania na nasze zdrowie i codziennie samopoczucie. Celem bloga jest zmuszenie Czytelnika do refleksji i poszukiwania własnej drogi do zdrowia i życiowej równowagi. W tym celu publikujemy treści Autorów różnych środowisk, nierzadko mających sprzeczne poglądy. Łączy ich natomiast wspólne przekonanie - wszyscy wierzą, że właściwe odżywianie jest głównym fundamentem zdrowia. Treści na naszym blogu służą pozyskaniu inspiracji do działania i nie mogą zastępować porady lekarza. Cateromarket ani Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za sposób w jaki Czytelnicy wykorzystują informacje zawarte na stronie.