Candida albicans - leczenie dietą
18.06.2018 | Zdrowie, Suplementacja

Dieta w przeroście Candida albicans – czy możliwe jest leczenie dietą?

Coraz więcej osób odczuwa różnego rodzaju problemy pokarmowe. Wzdęcia, zaparcia, biegunki, przelewanie się w jelitach – to jest codzienność wielu ludzi. Często się okazuje, że te objawy są spowodowane przerostem grzybiczym – Candida albicans. Jak w takim wypadku się ratować? Okazuje się, że można się wspomóc naturalnymi metodami oraz odpowiednio dobraną dietą.

Czym jest Candida?

Candida albicans to pospolity grzyb, który zasiedla organizm człowieka. Tak, tak, każdy z nas ma w sobie tego grzyba i to jest jak najbardziej naturalne. Wspomaga przede wszystkim w trawieniu węglowodanów w organizmie. Problemy zaczynają się, gdy dochodzi do jego nadmiernego rozrostu – wtedy możemy odczuwać następujące objawy:

Co wpływa na przerost grzybiczy? Przede wszystkim stres, zanieczyszczenie środowiska, nadmierne używanie leków i antybiotyków, nadużycie alkoholu i przetworzona żywność (szczególnie węglowodany proste takie jak słodycze, jasne pieczywo, ciasta, fast foody itd.). Na przerost mają także wpływ różne choroby takie jak nieleczona cukrzyca, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, zakażenie wirusem HIV, nowotwory. Te wszystkie czynniki nadmiernie dokarmiają Candidę i powodują, że z przewodu pokarmowego rozsiewa się po całym organizmie.

Jak zdiagnozować przerost Candidy?

Domowy test śliny

Można wstępną diagnostykę wykonać w domu. Tuż po przebudzeniu (czyli nie pijemy wcześniej wody, nie myjemy zębów) plujemy do szklanki z wodą. Jeżeli ślina unosi się na wodzie, a następnie się rozpuszcza to wynik jest negatywny. Jeżeli ślina opada na dno, tworzy białe smugi lub strzępy, to oznacza, że możemy mieć problem z przerostem Candidy. Oczywiście taki domowy test należy potwierdzić badaniami.

Badania krwi i z kału

Jakie badania w takim razie wykonać? Można zrobić badanie krwi lub kału. Badanie krwi jednak ukazuje jedynie ilość przeciwciał przeciwko grzybowi. Nic nam nie powie, czy zakażenie jest aktualne. Dlatego warto wykonać ilościowe badanie z kału. Wtedy będzie też informacja, ile jest Candidy i czy faktycznie to już jest zbyt dużo.

Przerost Candidy – jak się wspomóc dietą?

Jednym z kluczowych elementów leczenia przerostu powinna być dieta, która wyciszy stany zapalne i ułatwi zwalczenie grzyba. Przy przeroście Candidy przede wszystkim rezygnujemy z następujących produktów:

 • Cukier, słodycze, słodzone napoje,
 • Owoce o wysokiej zwartości cukru (winogrona, banany, suszone owoce),
 • Drożdże i produkty je zawierające,
 • Produkty wysokoprzetworzone (np. sosy instant, fast foody, gotowe jedzenie).

To są produkty, których absolutnie należy unikać, inaczej możemy cały czas „dokarmiać” grzyba i leczenie będzie bardzo utrudnione. Często też dużą ulgę przynosi bardziej restrykcyjna wersja diety, gdzie eliminujemy dodatkowo:

 • Gluten,
 • Nabiał,
 • Kawę,
 • Warzywa zawierające dużą ilość skrobii, stanowiącą pożywkę dla grzyba (ziemniaki, bataty, rośliny strączkowe, dynia).

Co w takim razie jest dozwolone w diecie przeciwgrzybiczej? Możemy zajadać się warzywami, z owoców wybieramy te niskocukrowe takie jak maliny, jagody, borówki, truskawki. Na naszym stole mogą także gościć bezglutenowe zboża (kasza gryczana, quinoa, ryż, amarantus, kasza jaglana), mięso dobrej jakości oraz ryby i owoce morza. Wprowadzamy także dobre tłuszcze (awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy), oraz orzechy i nasiona. Jeżeli bardzo mamy ochotę na coś słodkiego, możemy posłodzić odrobiną ksylitolu.

Czym można się jeszcze wspomóc? – Suplementacja

Przerost Candidy jest najczęściej spowodowany obniżeniem odporności, dlatego ważne jest, aby wesprzeć odpowiednio nasz organizm w walce z grzybem za pomocą uzupełnienia niedoborów oraz wsparcia układu immunologicznego. Zbyt dużo Candidy wiąże się często z dysbiozą jelitową, dlatego warto przy leczeniu rozpocząć probiotykoterapię, która powinna potrwać co najmniej kilka miesięcy.

Jakie jeszcze suplementy zwalczają Candidę?

 • Olejek z oregano,
 • Pao d’arco,
 • Kwas kaprylowy,
 • Berberys,
 • Kwercytyna,
 • Czosnek,
 • Goździki,
 • Olej kokosowy nierafinowany (ma udowodnione działanie przeciwgrzybicze).

Jak widać można skutecznie zwalczać przerost grzybiczy za pomocą diety. Może być ona głównym sposobem leczenia lub może być wspomaganiem przy tradycyjnym leczeniu. W końcu jesteśmy tym, co jemy dlatego nasze wybory żywieniowe mogą nam pomóc zwalczyć przerost Candidy.

Źródła:

Borzęcka B., Candida albicans chce więcej cukru!, Holistic Health, nr 1/2017

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/06/10/holistic-treatment-for-candida-infection.aspx

https://draxe.com/candida-diet/ https://www.thecandidadiet.com/foodstoeat.htm

Autor
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Blog Cateromarket jest miejscem spotkań osób zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia i wpływem właściwego odżywiania na nasze zdrowie i codziennie samopoczucie. Celem bloga jest zmuszenie Czytelnika do refleksji i poszukiwania własnej drogi do zdrowia i życiowej równowagi. W tym celu publikujemy treści Autorów różnych środowisk, nierzadko mających sprzeczne poglądy. Łączy ich natomiast wspólne przekonanie - wszyscy wierzą, że właściwe odżywianie jest głównym fundamentem zdrowia. Treści na naszym blogu służą pozyskaniu inspiracji do działania i nie mogą zastępować porady lekarza. Cateromarket ani Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za sposób w jaki Czytelnicy wykorzystują informacje zawarte na stronie.