Szklane opakowania wielokrotnego użytku
15.10.2018 | Lifestyle
Filozofia "less waste" w cateringu dietetycznym

Nadprodukcja plastiku to problem, który przybiera na sile z każdym rokiem. Dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Obok przemysłowej hodowli bydła czy zanieczyszczeń transportowych to prawdopodobnie jeden z trzech najbardziej kluczowych problemów dla naszego środowiska. Wojna z plastikiem – jak się okazuje – to nie jest wyłącznie domena ekologów. Coraz więcej świadomych konsumentów poszukuje w codziennym życiu rozwiązań zahaczających o filozofię „less waste”, a w skrajnych przypadkach dążących do „zero waste”.

Filozofia less waste

Coraz większa chęć dbania o środowisko naturalne poprzez redukcję produkowanych śmieci nie dziwi. Wystarczy obejrzeć dosłownie kilka zdjęć w Internecie aby ruszyło nas sumienie i abyśmy się zastanowili czy faktycznie styl życia jaki obraliśmy jest tym właściwym dla nas, dla przyszłych pokoleń, dla otaczającego nas świata.

Less waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza mniej śmieci lub mniej marnotrawstwa. Natomiast w przełożeniu na filozofię życiową, oznacza to aby żyć świadomie i generować jak najmniej odpadów - a tym samym nie przyczyniać się do zachodzących negatywnych zmian na ziemi.

Zero waste, poprzez analogię, oznacza całkowity brak śmieci lub zero marnotrawstwa. Filozofia choć szlachetna, to niestety raczej utopijna. Śmieci z naszego życia całkowicie nie wyeliminujemy. Nawet jeśli byśmy bardzo chcieli zastąpić produkty jednorazowe tymi wielokrotnego użytku, to po pewnym czasie prawdopodobnie byśmy zwariowali. O ile chodzenie na zakupy z własną materiałową torbą, nieprzyjmowanie ulotek reklamowych czy zrezygnowanie z kolejnej plastikowej słomki w barze są raczej mało problematyczne, o tyle kupowanie ubrań wyłącznie w lumpeksach czy wyeliminowanie większości kosmetyków, a nawet płatków kosmetycznych z łazienki może być na co dzień bardzo uciążliwe i koniec końców zrazić do filozofii zero waste.

Less waste w branży cateringowej

Konsumenci mają ogromny wpływ na producentów i sprzedawców, a tym samym na ilość produkowanego i zużywanego plastiku. W Berlinie powstało już kilka sklepów całkowicie bezodpadowych (podoba nam się nazwa jednego z nich – „oryginalnie niezapakowane”); brytyjskie oddziały Aldi i Lidla rezygnują z plastików na działach owoców i warzyw, co ma pozwolić na zredukowanie plastikowych śmieci o prawie 300 ton rocznie. Podobne trendy, choć na mniejszą skalę dostrzegane są także w innych sieciach handlowych.

Bardzo nieśmiało podobny trend wkracza na polski rynek cateringów dietetycznych i diet pudełkowych. Częściej niż by się mogło wydawać, dostajemy zapytania na naszą skrzynkę kontaktową o polecenie firmy cateringowej, która nie dostarcza jedzenia w plastikowych pudełkach. Coraz więcej osób pisze do nas, że świadomie wybrali życie bez plastiku i szukają firmy cateringowej, która nie tylko ich nakarmi, ale także pomoże w dbaniu o środowisko. Z przykrością odpowiadaliśmy za każdym razem, że takich firm niestety nie ma. Jest co prawda firma Macro Bios Bar, która serwuje obiady w zwrotnych termosach (to już coś!), natomiast śniadania i kolacje pozostają w plastikowych opakowaniach.

Natomiast bardzo niedawno, ku naszemu zaskoczeniu i uciesze, catering dietetyczny Jarmuż zaproponował swoim Klientom rozwiązanie absolutnie przełomowe w branży. Wszystkie posiłki dostarczane są pod drzwi w torbie termicznej, a w niej wysokiej jakości, solidne szklane pojemniki wielokrotnego użytku. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie przetestowali takiego rozwiązania :)

Torba termiczna dla cateringu dietetycznego

 

Zawartość torby termicznej z cateringiem

Catering dietetyczny - szklane pojemniki

Catering dietetyczny - szklane pojemniki

Catering dietetyczny - szklane pojemniki - zdj 3

Catering dietetyczny - szklane pojemniki - zdj 4

Catering dietetyczny - szklane pojemniki - zdj 5

Zalety szklanych opakowań:

  • jesteśmy eko-friendly;
  • pojemniki można wkładać do kuchenek mikrofalowych i do piekarników (mówcie co chcecie, ale my nawet mimo zapewnień producentów nie odważymy się wsadzić plastikowych opakowań do mikrofali);
  • jesteśmy eko-friendly !! :)

Wady szklanych opakowań:

  • trzeba zmywać pojemniki (minus do wygody, minus do zużycia wody);
  • torba termiczna ze szkłem jest dużo cięższa (jak ktoś podróżuje komunikacją miejską lub rowerem może to dotkliwie odczuć);
  • trzeba pamiętać, że są to pojemniki zwrotne i należy je codziennie zwracać kurierowi.

A co Wy myślicie? Czy dobry uczynek względem środowiska jest Wam w stanie zrekompensować wszystkie wady takiego rozwiązania?

Źródła:

http://www.fao.org/newsroom/en/news/2006/1000448/index.html

http://plastic-pollution.org/

http://zero-waste.pl/

https://thesimplicitydiaries.com/2018/07/19/berlin-zero-waste-shopping-guide/

https://www.thesun.co.uk/money/7058339/aldi-is-making-a-massive-change-to-its-packaging-to-help-reduce-waste/

Znajdź ekologiczny catering dietetyczny

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Olej kokosowy do pozyskania MCT
22.10.2018 | Diety, Suplementacja
Czy warto wprowadzać do diety olej MCT?
Ostatnio olej MCT jest polecany sportowcom oraz przy odchudzaniu. Czy faktycznie ma takie dobroczynne działanie? Czym się różni olej MCT od innych tłuszczó...
Mutacja MTHFR
10.10.2018 | Zdrowie
Mutacja MTHFR - kiedy mamy problemy z metylacją
Problemy z genami są coraz bardziej powszechne i są przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Mówi się, że z genetyką niewiele podziałamy i nie...
Lasy palmowe do produkcji oleju palmowego
26.09.2018 | Diety, Zdrowie
Olej palmowy – unikać go czy nie?
Istnieje wiele kontrowersji na temat tłuszczy. Momentami już gubimy się, czy faktycznie nas tuczą, które w ogóle wybierać do posiłków, a...