Gotu Kola - liście cudownej rośliny
07.10.2020 | Zdrowie, Suplementacja

Gotu Kola - cudowna roślina medycyny ajurwedyjskiej

Centella asiatica (L.) nazywana jest również wąkrotą azjatycką lub Gotu kolą. Słowo „centella” oznacza liczbę sto. Prawdopodobnie wzięło się ono stąd, że rośliny te występują w dużych skupiskach tworząc coś na kształt zielonego dywanu. Jednak patrząc na liczne właściwości prozdrowotne, można to również tłumaczyć mnogością właściwości prozdrowotnych jakie posiada Gotu kola.

Gotu kola – co to za roślina?

Gotu kola to wieloletnia roślina z rodziny baldaszkowatych. Posiada charakterystyczny zapach i białe, ciemnoróżowe lub czerwone kwiaty. Jej wygląd zależy tak naprawdę od miejsca występowania rośliny. Niestety stanowi to pewien problem pod kątem stworzenia wyciągu o powtarzalnych właściwościach leczniczych. Nazwa rośliny również zmienia się wraz z miejscem jej występowania. W Chinach, Nepalu, Indiach, a także w krajach zachodnich najczęściej występuje pod nazwą „Gotu kola”. W języku syngaleskim oznacza to „liść w kształcie kielicha”. Z kolei inne nazwy, takie jak „Brahmi” i „Saraswati” pochodzą od imienia bogini wiedzy i mądrości. Prawdopodobnie wynika to z tego, że pojawia się coraz więcej dowodów na to, że wąkrotka azjatycka ma korzystny wpływ na nasz układ nerwowy.

Właściwości prozdrowotne

Właściwości Gotu koli znajdują szerokie zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej. Produkty przygotowywane na jej bazie nazywane są „cudownymi eliksirami życia” lub „ziołowymi tonikami dla mózgu”. Gotu kolę wykorzystuje się, m.in. jako środek opóźniający procesy starzenia się organizmu czy na poprawę funkcji poznawczych. Roślina podawana jest, m.in. w formie proszku z wysuszonych liści wymieszanych z mlekiem. Silna pozycja jaką zajmuje Gotu kola w medycynie ajurwedyjskiej sprawia, że zyskuje ona coraz większą popularność również w naszych rejonach.

Gotu kola znajduje zastosowanie, m.in. w:

  • leczeniu chorób układu moczowego
  • leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego
  • leczeniu chorób układu oddechowego
  • leczeniu chorób układu moczowego
  • leczeniu trudno gojących się ran
  • łagodzeniu fizycznego i psychicznego wyczerpania
  • leczeniu depresji

Najwięcej informacji pojawia się na ten wpływu rośliny na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Kwas azjatykowy i jego pochodne znajdujące się w wyciągu z C.asiatica wzmacniają mechanizm obronny neuronów kory mózgowej i chronią ją przed stresem oksydacyjnym. Wodny wyciąg przygotowany na bazie Gotu kola może również zwiększać zdolność zapamiętywania i poprawiać koncentrację. Pojawiają się również doniesienia mówiące o tym, że może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze u osób chorujących na Alzheimera. Wobec tych doniesień można powiedzieć, że przyjmowanie preparatów na bazie Gotu kola może mieć szczególne znaczenia dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, a także pracowników umysłowych i uczniów.

Bezpieczeństwo stosowania

Przyjmowanie Gotu kola jest stosunkowo bezpieczne, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Z reguły nie mamy do czynienia z efektami ubocznymi po przyjmowaniu produktów na bazie tej rośliny. Jednak w określonych przypadkach, w zależności od drogi podania mogą pojawić się różne niepożądane reakcje, m.in. bóle i zawroty głowy, senność i nudności. W skrajnych przypadkach, w przypadku przyjmowania bardzo dużych dawek może dojść nawet do utraty przytomności. Nie są to jednak częste reakcje. W jednej z monografii adresowanej do lekarzy („PDR for Herbal Medicines”) podaje się, że rekomendowana dawka to 600 mg na dobę. Zaznacza się przy tym, że przy długotrwałym leczeniu, metabolizm składników aktywnych ulega spowolnieniu co może prowadzić do toksycznego wpływu na organizm. Dlatego zaleca się, aby preparaty zawierające Gotu kolę stosować maksymalnie przez okres sześciu tygodni. Po tym czasie należy zrobić dwutygodniową przerwę przed ponownym ich przyjmowaniem. Należy również podkreślić, że pojawiają się wątpliwości co do stosowania preparatów z Gotu kola u kobiet planujących ciążę i ciężarnych. Prawdopodobnie ich stosowanie może utrudniać zajście w ciążę, a nawet stać się przyczyną samoistnych poronień. Ze względu na brak wystarczających dowodów potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie poleca się przyjmowania Gotu kola również kobietom karmiącym piersią. Ważną kwestią są również interakcje z przyjmowanymi lekami. Na ten moment nie ma jednoznacznych zaleceń na ten temat. Mimo wszystko rekomenduje się, aby unikać przyjmowania wysokich dawek preparatów zawierających wyciąg z Gotu kola razem z lekami nasennymi oraz przeciwlękowymi.

 

Autor
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Blog Cateromarket jest miejscem spotkań osób zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia i wpływem właściwego odżywiania na nasze zdrowie i codziennie samopoczucie. Celem bloga jest zmuszenie Czytelnika do refleksji i poszukiwania własnej drogi do zdrowia i życiowej równowagi. W tym celu publikujemy treści Autorów różnych środowisk, nierzadko mających sprzeczne poglądy. Łączy ich natomiast wspólne przekonanie - wszyscy wierzą, że właściwe odżywianie jest głównym fundamentem zdrowia. Treści na naszym blogu służą pozyskaniu inspiracji do działania i nie mogą zastępować porady lekarza. Cateromarket ani Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za sposób w jaki Czytelnicy wykorzystują informacje zawarte na stronie.