Kalkulator BMI - oblicz body mass index
16.06.2021 | Odżywianie, Zdrowie

Kalkulator BMI online. Jak poprawnie obliczyć BMI?

Prawidłowa interpretacja wskaźnika BMI (Body Mass Index) pozwala określić właściwą masę ciała przy uwzględnieniu czynnika wzrostu badanej osoby. Jest to szczególnie praktyczne podczas układania indywidualnego planu treningowego czy żywieniowego. Ale nie tylko. Analiza BMI służy także przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości oraz związanym z nimi powikłaniom. Jak zatem poprawnie obliczyć BMI u osoby dorosłej? Czy owy wskaźnik ma także zastosowanie w przypadku dzieci? Zapoznaj się z tym artykułem, aby znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi na te pytania.

BMI - czy naprawdę jest przydatne?

Określenie masy ciała danego człowieka, z uwzględnieniem takich czynników jak płeć oraz wzrost, przyczynia się do efektywnego działania na dwóch podstawowych płaszczyznach. Są to:

 • ocena ryzyka rozwoju groźnych chorób - najczęstsze choroby mające swoje źródło w nadmiernej masie ciała to otyłość, anoreksja, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca typu 2, udar mózgu, zapalenie stawów, a nawet niektóre nowotwory (np. jelita grubego, pęcherzyka żółciowego). Wskaźnik BMI umożliwia realną ocenę zagrożeń oraz podjęcie zdecydowanych kroków służących poprawie swojej obecnej sytuacji.
 • dążenie do satysfakcjonującej i racjonalnej wagi - kwestia ta jest szczególnie istotna w czasach, w których przyszło nam żyć. Nie ulega wątpliwości, iż coraz bardziej zauważalny zaczyna być istny kult ciała. Niestety w niektórych przypadkach troska o idealną sylwetkę przerodziła się w groźną dla zdrowia lub życia obsesję. Zaczyna się od zgubienia kilku nadprogramowych kilogramów, a kończy na anoreksji, bulimii czy silnej depresji. Wskaźnik BMI stanowi rzetelną ocenę masy ciała oraz jednoznaczną interpretację wyników. 

Siedzący tryb życia oraz wysoko przetworzone jedzenie to najczęstsze przyczyny otyłości lub nadwagi. To z kolei przyczynia się do groźnych problemów zdrowotnych. Wiele osób stara się żyć świadomie i walczyć o świetną kondycję i atrakcyjną sylwetkę, co służy ich lepszemu samopoczuciu i zdrowiu. Aby mieć jednak pewność, że nie zabrnęliśmy za daleko w żadną ze stron, niezbędne okaże się obliczenie indywidualnego wskaźnika BMI, dzięki któremu będziemy świadomi swojej sytuacji i ewentualnych zagrożeń.

Jak obliczyć BMI?

Wskaźnik BMI to wynik działania przeprowadzonego za pomocą specjalnego wzoru, który oblicza iloraz masy naszego ciała przez wzrost podniesiony do drugiej potęgi.

BMI = [masa w kg / (wzrost w m)2]

Dla kobiety o wzroście 165cm i wadze 60kg bod mass index wynosi zatem: 22,04 = 60 / 1,65 2

Dla mężczyzny o wzroście 180cm i wadze 85kg bod mass index wynosi zatem: 26,23 = 85 / 1,8 2

Jest jednak dobra wiadomość. Aby poznać swój indywidualny wynik, nie musisz sięgać po tradycyjny kalkulator czy robić działań pod kreską. Prostemu obliczaniu wskaźnika BMI służy specjalny kalkulator online. Jedyne, co musisz zrobić, to wpisać swoją wagę w kilogramach i wzrost w centymetrach w odpowiednie pola. Resztę wykona za Ciebie to sprytne narzędzie.

Kalkulator BMI stanowi nieocenioną pomoc w utrzymaniu wskaźnika BMI na dobrym poziomie. A jakie są najważniejsze korzyści wynikające z właściwej masy ciała?

 • atrakcyjna sylwetka
 • dobre samopoczucie
 • brak bólu w mięśniach i stawach
 • obniżone stężenie trójglicerydów i glukozy we krwi
 • mniejsze obciążenie serca i układu krążenia
 • ciśnienie krwi we właściwym zakresie

Wskaźnik BMI

Załóżmy, że skorzystałeś z dostępnego w sieci kalkulatora i dysponujesz rzetelnie obliczonym wskaźnikiem BMI. Co dalej? Kolejny krok to interpretacja. Aby sprawdzić, czy otrzymany wynik jest prawidłowy, należy posłużyć się ogólnie dostępnym wykazem norm BMI. Jaka wartość wskaźnika cechuje zdrowe osoby o właściwym stosunku wagi do wzrostu? Owa liczba powinna mieścić się w granicach 18,5 - 24,9. Badani, których wyniki znalazły się we wskazanym przedziale, nie muszą mieć żadnych powodów do zmartwień. Ich waga jest prawidłowa. Wszelkie odchylenia poniżej lub powyżej normy powinny skłonić daną osobę do powzięcia konkretnych kroków służących przywróceniu właściwej masy ciała.

Poniżej przedstawiamy zestawienie poszczególnych wyników z ich interpretacją.

<16,0

wygłodzenie

16,0 - 16,9

wychudzenie

17,0 - 18,5

niedowaga

18,5 - 24,9

waga prawidłowa

25,0 - 29,9

nadwaga

30,0 - 34,9

otyłość I stopnia

35,0 - 39,9

otyłość II stopnia

>40

otyłość III stopnia

Normy wskaźnika BMI zostały ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization) i służą ocenie prawidłowości wagi dorosłych mężczyzn i kobiet. Są jednak pewne wyjątki, w przypadku których nie mają one zastosowania. Należą do nich:

 • kobiety w ciąży - z przyczyn oczywistych wartość BMI w ich przypadku ulega znacznemu odchyleniu;
 • sportowcy - zawodnicy uprawiający sport wyczynowo posiadają zdecydowanie więcej tkanki mięśniowej w stosunku do pozostałych osób, które nie uprawiają żadnej dyscypliny bądź robią to rekreacyjnie. Jest to powodem, dla którego także w ich przypadku wskaźnik BMI jest niemiarodajny;
 • osoby w podeszłym wieku - u przedstawicieli owej grupy można zaobserwować proces stopniowego zaniku tkanki mięśniowej.

BMI dzieci

Kolejną grupą, dla której wskaźnik BMI nie ma żadnego zastosowania są dzieci i młodzież. Przyjmuje się, że ocena masy ciała przy pomocy owego wskaźnika jest możliwa u osób powyżej 18. roku życia. Wynika to z faktu, iż w trakcie intensywnego rozwoju młodej osoby zawartość tkanki tłuszczowej może się szybko i dynamicznie zmieniać. Nie da się jednak ukryć, że zdrowe i zbilansowane żywienie dziecka stanowi obecnie nie lada wyzwanie. Wyroby cukiernicze, słone przekąski czy wysoko przetworzona żywność są na wyciągnięcie ręki, a najprostszym sposobem na szybki i smaczny obiad stał się McDonald. Coraz rzadziej przeraża nas widok kilkuletniego dziecka z dużą nadwagą bądź otyłością.

Skoro wskaźnik BMI nie ma zastosowania wśród dzieci i młodzieży, to czy istnieje jakiś inny sprawdzony sposób na ocenę prawidłowego rozwoju dziecka? Jak najbardziej. W tym celu wykorzystuje się opracowaną przez naukowców metodę oceny masy ciała za pośrednictwem wskaźników zwanych centylami. Zastosowanie siatki centylowej umożliwia porównanie wagi dziecka w zestawieniu z wagą innych dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Metoda ta umożliwia rodzicom troskę o samopoczucie i zdrowie swojej pociechy.

Autor

Znajdź idealnie dopasowaną dietę pudełkową

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Blog Cateromarket jest miejscem spotkań osób zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia i wpływem właściwego odżywiania na nasze zdrowie i codziennie samopoczucie. Celem bloga jest zmuszenie Czytelnika do refleksji i poszukiwania własnej drogi do zdrowia i życiowej równowagi. W tym celu publikujemy treści Autorów różnych środowisk, nierzadko mających sprzeczne poglądy. Łączy ich natomiast wspólne przekonanie - wszyscy wierzą, że właściwe odżywianie jest głównym fundamentem zdrowia. Treści na naszym blogu służą pozyskaniu inspiracji do działania i nie mogą zastępować porady lekarza. Cateromarket ani Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za sposób w jaki Czytelnicy wykorzystują informacje zawarte na stronie.