Kurkuma to wyjątkowa prozdrowotna bomba, która potrafi zdziałać cuda. Czym ona jest i jakie ma właściwości? Jak przyrządzić słynny napar na bazie kurkumy? Do czego jeszcze można ją wykorzystać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na wszystkie pytania!
Nie od dziś wiadomo, że naturalne sposoby leczenia bywają nieraz skuteczniejsze niż tradycyjne leki. W dodatku takie roślinne preparaty najczęściej nie powodują skutków ubocznych i naturalnie wspierają organizm w walce z patogenami. Kurkuma jest właśnie taką cudowną przyprawą, która ma ogromne zdolności naprawcze i potrafi wyprowadzić z niejednej choroby.
Co to jest kurkuma i skąd pochodzi?
Każdy koneser wyjątkowych, azjatyckich smaków doskonale zna barwę i smak kurkumy. Ta orientalna przyprawa pochodzi z Indii i cechuje ją żółto-pomarańczowa barwa. Właśnie ze względu na nią kurkuma przez wielu jest nazywana złotym proszkiem. Bazą do wytwarzania kurkumy jest ostryż – roślina korzenna przypominająca imbir. Co ciekawe, kurkuma stanowi jeden z kilku składników charakterystycznej przyprawy curry. Jej pozostałe elementy to: imbir, czosnek, chilli oraz gałka muszkatołowa. Ta wyjątkowa kombinacja smaków zabierze Cię w niezwykłą kulinarną podróż.
Kurkuma bywa inaczej nazywana żółcieniem, żółtym imbirem lub szafranicą. W Indiach jest bardzo rozpowszechnioną przyprawą i jest używana w lecznictwie już od ponad 6000 lat. Hindusi spożywają średnio 1,5 do 2 gramów kurkumy dziennie (ok. pół łyżeczki). Prawdopodobnie to dlatego rzadziej zapadają na choroby nowotworowe. O kurkumie pisze się w tekstach medycznych Indii, Chin, Tybetu i krajów Bliskiego Wschodu od ponad dwóch tysięcy lat, a obecnie trwają intensywne badania nad tą przyprawą i ciągle są odkrywane jej niezwykłe właściwości. Już wiemy, że ten złoty proszek zawiera w sobie ogromną moc.
Kurkuma – właściwości zdrowotne
Spożywanie kurkumy to setki korzyści dla naszego organizmu. Okazuje się, że kurkuma moduluje ponad 160 różnych ścieżek fizjologicznych w organizmie. Zawiera substancję o nazwie kurkumina, która wykazuje silne działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Kurkuma ma niezwykle szerokie spektrum działania:
Wykazuje działanie przeciwnowotworowe
Dzięki zawartości polifenoli ta cenna przyprawa może spotęgować potencjał regeneracyjny komórek. Liczne badania wykazały, że kurkuma posiada moc zwalczania komórek nowotworowych. Ponadto zawarte w niej substancje blokują rozwój nowych substancji rakotwórczych.
Pomaga w walce z infekcjami
Jest to możliwe dzięki zawartości kurkuminy uznawanej za naturalny antybiotyk. Jej rolą jest usuwanie groźnych wirusów, bakterii i grzybów. Jest ona także skutecznym przeciwutleniaczem, który stanowi naturalną barierę dla komórek w naszym organizmie. Dodatkową pracę wykonują naturalne olejki eteryczne, które wzmacniają działanie przeciwzapalne przyprawy. Niektóre badania wykazały, iż kurkumina wykazuje podobne działanie przeciwzapalne co popularny ibuprofen. Co więcej, odpowiada za usunięcie z organizmu nadmiaru szkodliwych rodników.
Oczyszcza wątrobę
Sprawna praca wątroby sprzyja wydzielaniu żółci, która jest nieoceniona w procesie trawienia tłuszczów. Kurkuma wspomaga tę pracę dzięki obecności olejków eterycznych oraz kurkuminy. Ponadto oczyszcza ten niezwykle ważny organ wewnętrzny ze szkodliwych produktów przemiany materii, pobudza funkcje nerek oraz łagodzi objawy nadkwasoty.
Wspomaga procesy metaboliczne
Nie każdy wie, że kurkuma ma też właściwości odchudzające. To wyjątkowo dobra wiadomość dla osób pragnących pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów bądź tych z wrażliwym żołądkiem. Dzięki licznym substancjom aktywnym kurkuma działa wiatropędnie, reguluje trawienie, a także sprzyja zrzucaniu wagi. Cenna przyprawa pobudza także produkcję mucyny, czyli substancji odpowiedzialnej za ochronę śluzówki oraz ograniczone wydzielanie soku żołądkowego.
Wspomaga pracę serca i mózgu
Kurkuma spożywana z miodem czy innymi dodatkami wpływa korzystnie na układ krążenia, gdyż normuje ciśnienie krwi i hamuje przerost serca oraz ryzyko pojawienia się miażdżycy.
Ponadto prowadzone są badania na temat zwalczania wczesnych objawów demencji starczej oraz przeciwdziałania chorobie Alzheimera przy wsparciu tej cennej przyprawy.
Jak dawkować kurkumę?
Ogólnie zaleca się dzienne spożycie kurkumy na poziomie od pół do półtorej łyżeczki. Kurkuma w kapsułkach zawiera średnio 250 mg i wtedy bierze się dwie lub trzy tabletki dziennie. Bardzo ważne jest również spożywanie kurkumy razem z piperyną (substancją znajdującą się w pieprzu, papryce chilli). Wtedy zwiększa się biodostępność kurkumy i jest ona w stanie przekroczyć naszą barierę jelitową w większej ilości (nawet o 2000 razy!). To dlatego w kuchni hinduskiej kurkuma najczęściej pojawia się w mieszance curry razem z pieprzem i papryką chilli.
![Filiżanka kawy z kurkumą Filiżanka kawy z kurkumą]()
Jak pić kurkumę? Przepisy na napoje z kurkumą
W jakiej formie najlepiej przyjmować cenny złoty proszek? Skuteczną formą spożycia owej przyprawy jest codzienne picie prozdrowotnych napojów na bazie kurkumy. Sprawdzone przepisy znajdziesz poniżej.
Woda z kurkumą
Woda z kurkumą to niezwykle cenny napój, który najlepiej spożywać każdego poranka jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Przygotowanie mikstury jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu.
Składniki:
- kurkuma w proszku,
- pieprz,
- miód.
Sposób przygotowania:
Zagotuj w rondelku 200-250 ml wody, a następnie odczekaj ok. 2 minuty. W tym czasie przygotuj kubek i wsyp do niego jedną łyżeczkę kurkumy. Po 2 minutach do kubka wlej wodę, by zalać przyprawę. Dodaj do tego łyżeczkę miodu i szczyptę czarnego pieprzu. Kurkuma z miodem w takiej postaci z pewnością zadziała rozgrzewająco.
Napar z kurkumy
Napar sporządzony na bazie poniższych składników wykazuje świetne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Tak przygotowany napój z kurkumy z miodem może być wspaniałym uzupełnieniem codziennych posiłków.
Składniki:
- kurkuma w proszku,
- 2 cm korzenia imbiru,
- 5-6 goździków,
- laska cynamonu,
- miód,
- cytryna.
Sposób przygotowania:
Do kubka wsyp łyżeczkę kurkumy, kawałek pokrojonego świeżego imbiru, goździki oraz cynamon. Zalej wodą o temperaturze ok. 92°C (około 2 minuty od wrzenia przy otwartym naczyniu) oraz przykryj kubek na ok. 5-10 minut. Po tym czasie dodaj łyżeczkę miodu i wyciśnięty sok z cytryny.
Herbata z kurkumą
Składniki:
- 1 szklanka wody,
- 1 łyżeczka kurkumy,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu.
Sposób przygotowania:
Zagotuj wodę i dodaj do niej wszystkie składniki. Zaparzaj przez 10-15 minut.
Koktajl z dodatkiem kurkumy
Składniki:
- 1 banan,
- 1/2 szklanki jagód,
- pół szklanki wody lub mleka kokosowego,
- 1/2 łyżeczki kurkumy,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 łyżeczka oleju kokosowego.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wrzuć do blendera i zmiksuj dokładnie.
Inne pomysły na zastosowanie kurkumy w kuchni
Dobrą metodą jest dodawanie kurkumy do przyrządzanych dań. Nada ona piękną barwę potrawom i podkreśli ich wyrazisty smak. Oto kilka sposobów, jak wprowadzić kurkumę do codziennej diety:
- dodawaj do zup (świetnie pasuje do zupy z soczewicy lub dyni),
- wymieszaj z ryżem,
- dodaj do rosołu (stanie się prawdziwym kojącym tonikiem dla jelit),
- dodaj do jajecznicy lub omletu,
- posyp kurkumą pieczonego kalafiora i ziemniaki,
- zrób marynatę do mięs,
- dodaj do herbaty lub kawy,
- dopraw sos sałatkowy,
- dodaj do dań z roślin strączkowych (będą łatwiej strawne).
Wypróbuj również nasz przepis na ryż curry.
Składniki:
- 1 szklanka ryżu basmati,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- 1/2 łyżeczki chilli,
- 1/2 łyżeczki pieprzu,
- 1 łyżeczka kurkumy,
- 1 łyżeczka soli himalajskiej,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 mała cebula,
- 2 i 1/2 szklanki wody.
Sposób przygotowania:
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż posiekaną cebulę przez 5 minut. Dodaj kurkumę, rozdrobniony czosnek oraz sól, pieprz i chilli. Podsmażaj przez kolejne kilka minut, mieszając co jakiś czas. Dodaj wodę i ryż, duś na małym ogniu przez 20-25 minut.
![Łyżeczka sproszkowanej kurkumy Łyżeczka sproszkowanej kurkumy]()
Kurkuma jako kosmetyk
Tak, kurkuma świetnie się sprawdza również jako naturalny kosmetyk! Bardzo dobrze oczyszcza skórę i regeneruje naskórek, a także poradzi sobie z trądzikiem. Poniżej znajdziesz kilka przepisów na naturalne kosmetyki z wykorzystaniem kurkumy, które pomogą na wybrane przypadłości.
Trądzik
Zmieszaj łyżeczkę kurkumy z odrobiną wody. Nałóż gotową maseczkę z kurkumy na twarz i trzymaj przez 20 minut, a następnie dokładnie zmyj.
Przetłuszczająca się cera
Weź półtorej łyżki proszku sandałowego, szczyptę kurkumy i 3 łyżki soku jabłkowego. Wymieszaj, nałóż na twarz i trzymaj przez 15 minut.
Oparzenia
Zmieszaj łyżeczkę kurkumy z żelem z aloesu i nałóż na oparzenie.
Łupież
Zmieszaj pół łyżeczki kurkumy z oliwą z oliwek i wmasuj w skórę w głowy. Zostaw na 15 minut, a następnie umyj włosy.
Wybielanie zębów
Zmieszaj odrobinę kurkumy z wodą i umyj zęby. Możesz również posypać kurkumą swoją szczoteczkę do zębów i wyszczotkować je przed myciem pastą.
Jak widać, kurkuma ma mnóstwo zalet i jej stosowanie przynosi wiele korzyści. Zdecydowanie warto ją włączyć do codziennej diety i pielęgnacji, ponieważ nie daje żadnych skutków ubocznych, a bardzo wzmacnia organizm.
Pamiętaj o innych zdrowych nawykach!
Rzecz jasna, aby zachować świetne samopoczucie, wygląd i zdrowie nie wystarczy raz dziennie wypić cudowną miksturę z kurkumy. Niezbędne jest prowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety, która stanowi podstawę zachowania dobrej formy na wielu płaszczyznach. A jak zadbać o wartościowy jadłospis? Przygotowywanie smacznych, zdrowych i zróżnicowanych posiłków zajmuje sporo uwagi i czasu. Zapracowane osoby mogą mieć z tym niemały problem. Większość specjalistów zgodnie przyznaje, że dobre efekty daje spożycie pięciu mniejszych posiłków w równych odstępach czasowych. Każdy z nich powinien posiadać odpowiednią porcję witamin i składników mineralnych.
Ale jak znaleźć czas na takie rozsądne i regularne żywienie? Świetnym pomysłem jest zamówienie cateringu dietetycznego z dowozem do domu lub pracy. Oferta smacznej i zdrowej diety pudełkowej to opcja dla osób zapracowanych, które mimo wszystko nie chcą rezygnować ze zdrowego żywienia. Powyższa usługa pomoże niejednej osobie poprawić swój wygląd i samopoczucie. Kolejnym niezbędnym elementem zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie i figurę, ale też nastrój. Troska o organizm na różne sposoby okaże się kluczem do świetnej formy fizycznej i psychicznej.