Usta kobiety
27.07.2017 | Zdrowie, Suplementacja

Suche usta - efekt niewłaściwego kosmetyku czy oznaka choroby?

Suche i spierzchnięte usta to problem wielu osób zwłaszcza w okresie zimowym. Możesz jednak zauważyć, że są one suche nawet latem. W takiej sytuacji sięgamy po kolejny kosmetyk, ale może się okazać, że wcale nie pomoże, a nawet pogorszy stan warg i zaostrzy ból, aż w końcu zaczną one krwawić. Odkrycie przyczyny pozwoli wyeliminować problem i uśmiechać się bez bólu. Skóra na ustach jest wyjątkowo delikatna. Jest ona pozbawiona warstwy rogowej, która stanowi ochronę dla skóry na pozostałym ciele. Z tego powodu usta mają inną barwę, niż pozostała skóra. Ich czerwień jest wynikiem prześwitujących naczyń włosowatych krwionośnych. 

Jak jest zbudowana skóra ust

Zdjęcie: http://www.blistex.com.pl/wszystko-o-ustach.html

To, co widzimy to czerwień wargowa, czyli zewnętrzna warstwa ust, która nie zawiera gruczołów potowych i łojowych tworzących ochronną warstwę lipidową utrzymującą wilgoć. Dzięki temu mamy tendencję do oblizywania ust w celu ich zwilżenia. Poznajmy, co może powodować suchość ust.

Suche i spierzchnięte usta mogą wynikać z następujących przyczyn:

 • warunki pogodowe,
 • zbyt niskie spożycie płynów,
 • podrażnienia w wyniku nadmiernego oblizywania ust,
 • składniki w używanych produktach do pielęgnacji skóry ust, a także twarzy
 • obecność herpeswirusa,
 • reakcje alergiczne na żywność,
 • reakcje alergiczne na kosmetyki stomatologiczne,
 • niedobór i nadmiar witamin,
 • suplementy i leki,
 • niedoczynność tarczycy,
 • choroba o podłożu autoimmunologicznym - zespół Sjogrena.

Warunki pogodowe

Ekspozycja ust na trudne warunki pogodowe, czyli wiatr (zwłaszcza przeszywający i zimny), słońce (zwłaszcza latem) powoduje, że tracimy właściwą wilgoć. Dobrym rozwiązaniem powinien być kosmetyk zawierający naturalny wosk pszczeli stosowany regularnie kilka razy w ciągu doby już kilka dni przed niekorzystną ekspozycją.

Zbyt niskie spożycie płynów

Nawodnienie organizmu jest kluczowe nie tylko pod względem zachowania sprawności metabolicznej, ale także do właściwego funkcjonowania wszystkich organów. Jak wiemy, skóra to największy organ w naszym organizmie. Nie doprowadzajmy do momentu, w którym czujemy pragnienie wypicia wody (już wtedy to oznaka, że jesteśmy odwodnieni). Pijmy często i małymi łyczkami i najlepiej wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną.

Podrażnienia w wyniku nadmiernego oblizywania ust

Oblizujemy usta, bo są suche, ale i wysuszamy usta oblizując je. Ta zależność mówi tylko jedno - oblizywanie nie pomaga utrzymać kondycji ust w dobrym stanie. Zwykle jest to nawyk, nad którym trzeba pracować. Jednak warto tutaj również zainwestować w dobry kosmetyk lub po prostu przecierać usta nierafinowanym olejem kokosowym, aby zachować wilgoć ust i unikać tej czynności.

Składniki w kosmetykach do pielęgnacji i zwiększenia ust, a także kosmetyki stosowane do pielęgnacji twarzy

Do składników, które mogą podrażniać usta należą:

 • kapsaicyna (z papryczki chili), która ma za zadanie chwilowo zwiększyć objętość ust, ale niestety bardzo często je podrażnia,
 • mentol (menthol), czyli alkohol pozyskiwany głównie z mięty pieprzowej,
 • olejek miętowy (mint oil),
 • mentoksypropanediol (menthoxypropanediol),
 • ekstrakt z imbiru (stosowany jako suplement diety czy przyprawa działa antyzapalnie, jednak usta mogą nie tolerować tego składnika),
 • a także inne składniki w zależności od Twojej tolerancji (niektórzy przykładowo są uczuleni na glicerynę).

Obecność herpeswirusa

Wirus (HHV-1) wywołuje opryszczkę na wardze. Pojawia się wokół ust (na granicy czerwieni wargowej i skóry) oraz w okolicach nozdrzy i policzków. Po 2-3 dniach obecności wirus “wyrzuca” pęcherzyki na zewnątrz z surowiczym płynem, co wygląda nieestetycznie, a przy dotyku sprawia ból. Opryszczka ustępuje samoczynnie po kilku dniach. Mamy wiele kosmetyków, które przyspieszają gojenie, ale zwykle one właśnie mają za zadanie wysuszać opryszczkę i dzięki temu nasze usta również tracą wilgoć. Jeśli mamy skłonność do opryszczek warto zainteresować się probiotykami, które wesprą układ odpornościowy w celu lepszej odpowiedzi na wirusa. Polecam szczepy Bifidobacterium oraz L.acidophilus. Warto również zadbać o spożywanie dobrej jakości białka (jaja, ryby, mięso), wśród którego znajdziemy aminokwas lizynę, która wspiera regenerację tkanek, tworzenie kolagenu, a także walkę z wirusem.

Reakcje alergiczne na żywność

Do najczęstszych produktów żywnościowych, które wysuszają skórę ust należą:

 • cytrusy (cytryny, limonki, grejpfruty, mandarynki, pomarańcza, pomelo, kumkwat),
 • mięta (herbata miętowa, mięta suszona, gumy do żucia z miętą, cukierki odświeżające oddech zawierające miętę),
 • cynamon

Reakcje alergiczne na kosmetyki stomatologiczne

Mowa tutaj głównie o mentolu i mięcie. Mnóstwo past i płukanek do zębów zawiera ekstrakt z mięty, a to podrażnia u niektórych usta. W tychże produktach częstym alergenem jest także etoksylowany laurylosiarczan sodu (Sodium laureth sulfate), dlatego warto czytać skład i unikać go w stosowanych kosmetykach. Do alergenów mogą także należeć stosowane perfumy w pomadkach/szminkach, lanolina, a także związki: oxybenzone, avobenzone, octisalate i octylcrylene.

Niedobór i nadmiar witamin

Za suche usta odpowiada zwykle:

 • niedobór witamin z grupy B (zwłaszcza, gdy mamy problem z przyswajaniem, także stwierdzoną mutację genetyczną MTHFR),
 • nadmiar tokoferoli (witamin z grupy E) - zwłaszcza syntetycznych,
 • nadmiar witaminy A - nawet jeśli spożywamy dużo marchewek, która zawiera beta-karoten pamiętajmy, że aktywna forma to retinol i najczęściej zbyt duża kumulacja beta-karotenu i problem z konwersją w retinol sprawia, że nasza skóra (nie tylko ust) jest sucha,
 • niedobór witaminy D.

Suplementy i leki

Warto czytać treść ulotki stosowanych medykamentów. Wiele z nich powoduje wysuszanie ust. Zwłaszcza, gdy leczymy trądzik i nadciśnienie.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynna tarczyca bardzo często daje nam objaw w postaci suchej skóry, a także skóry ust. Z tego względu warto sprawdzić stan układu hormonalnego (absolutne minimum to hormon przysadki mózgowej TSH i hormony tarczycy ft3 i ft4).

Choroba o podłożu autoimmunologicznym

Jeżeli cierpimy na niedoczynność tarczycy - warto się upewnić, czy nie jest to hashimoto. Do innych chorób mogących powodować suchość ust z kategorii autoagresji jest zespół Sjögrena (nazywany zespołem suchości). Choroba objawia się zwykle w obrębie gruczołów ślinowych i łzowych, ale bardzo często również daje objawy pozagruczołowe (czyli np. na ustach).

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3157799/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576783/

https://beautyeditor.ca/2015/12/22/lip-balm-causing-dry-lips

http://www.doctoroz.com/blog/audrey-kunin-md/cure-chapped-lips

https://cosmeticscop.com/

Autor
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Blog Cateromarket jest miejscem spotkań osób zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia i wpływem właściwego odżywiania na nasze zdrowie i codziennie samopoczucie. Celem bloga jest zmuszenie Czytelnika do refleksji i poszukiwania własnej drogi do zdrowia i życiowej równowagi. W tym celu publikujemy treści Autorów różnych środowisk, nierzadko mających sprzeczne poglądy. Łączy ich natomiast wspólne przekonanie - wszyscy wierzą, że właściwe odżywianie jest głównym fundamentem zdrowia. Treści na naszym blogu służą pozyskaniu inspiracji do działania i nie mogą zastępować porady lekarza. Cateromarket ani Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za sposób w jaki Czytelnicy wykorzystują informacje zawarte na stronie.