jagody w miseczce
05.08.2020 | Odżywianie

Wakacyjne superfoods

Okres wakacyjny obfituje w superfoods, szczególnie w postaci świeżych sezonowych owoców i warzyw. Warto nacieszyć się ich smakiem i walorami zdrowotnymi póki mamy ku temu okazję. Sprawdźmy, które produkty można zaliczyć do wakacyjnych superfoods!

 

Suprefoods – co kryje się pod tym terminem?

 

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych superfoods, warto wyjaśnić co oznacza ta nazwa. Pewnie domyślamy się, że jest to określenie na produkty o „super mocach”. Jest to dobre skojarzenie, ponieważ mianem „superfoods” określa się nieprzetworzone produkty pochodzenia naturalnego, które obfitują w składniki odżywcze. Dzięki temu mogą wywierać korzystny wpływ na nasze zdrowie. Tak naprawdę nie istnieje jedna definicja terminu „superfoods”. Dlatego w zależności od źródła możemy spotkać się z różnymi opisami produktów zaliczanych do tej grupy. Wszystkie jednak są zgodne co do tego, że jest to nazwa zarezerwowana dla produktów obfitujących w składniki o działaniu prozdrowotnym. Choć termin ten zyskał na popularności w ostatnich latach to posiada znacznie dłuższą historię. Po raz pierwszy, określenia „superfoods” użył Aaron Moss na łamach czasopisma „Nature Nutrition” już w 1998 roku! 

 

Wakacyjne superfoods – owoce

 

Wysokie temperatury powietrza sprawiają, że podczas wakacji szukamy czegoś soczystego i orzeźwiającego do jedzenia. W takiej roli świetnie sprawdzają się owoce, których w okresie letnim mamy pod dostatkiem. 

 

1. Czarne porzeczki

 

Garść czarnych porzeczek to tylko 35 kcal, a przy tym około 8 g błonnika pokarmowego! Jest to składnik, który nie tylko pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, ale i przeciwdziała zaparciom, wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową i węglowodanową, a także zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Warto włączyć czarne porzeczki do jadłospisu nie tylko ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego. Znajdziemy w nich również spore ilości witaminy C oraz flawonoidów Są to składniki zaliczane do antyoksydantów co oznacza, że chronią nas przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. Ciekawostką jest również fakt, że czarne porzeczki dostarczają pewnych ilości wapnia (około 39 mg na 100 g).

 

2. Maliny

 

Maliny to kolejne wakacyjne owoce zaliczane do produktów niskokalorycznych. Garść malin dostarcza jedynie 30 kcal. Podobnie jak porzeczki, zawierają one spore ilości błonnika (około 7 g na 100 g), a także witaminy C i flawonoidów. Oprócz tego są źródłem potasu, a także witamin z grupy B. Warto zwrócić uwagę na potas, który bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej. Jest to szczególnie ważne w okresie wakacyjnych upałów.

 

3. Czarne jagody

 

Podobnie jak opisane powyżej czarne porzeczki i maliny, tak i czarne jagody zaliczają się do niskokalorycznych produktów. Garść czarnych jagód dostarcza około 26 kcal. Zawierają one jednak nieco mniej błonnika pokarmowego (około 3 g na 100 g). Nie oznacza to jednak, że są produktem pozbawionym walorów zdrowotnych. Jagody obfitują w antocyjany. W 100 g owocach znajduje się aż 300-700 mg tych cennych związków. Ich działanie polega na hamowaniu niekorzystnych zmian, które powstają w wyniku stresu oksydacyjnego. Wykazują one działanie antynowotworowe, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, a także neurodegeneracyjnych. Ponadto mogą opóźniać procesy starzenia się.

 

4. Aronia

 

Aronia to owoc, który wymieniany jest bardzo często, gdy mowa o wakacyjnych superfoods. Garść aronii dostarcza jedynie 20 kcal! Poza tym jest to owoc, który stanowi bardzo dobre źródło witaminy C, antocyjanów, a także składników mineralnych (m.in. potasu, fosforu).

 

 

Inne produkty na liście wakacyjnych superfoods

 

Oprócz owoców, na liście wakacyjnych suprefoods znajdziemy dużo więcej pozycji. Poniżej znajduje się kilka przykładów. 

 

1. Fasolka szparagowa

 

Fasolka szparagowa to produkt, który wzbogaci nasz jadłospis w błonnik pokarmowy, a także beta-karoten, magnez, żelazo oraz witaminy z grupy B. Warto korzystać z jej smaku i walorów zdrowotnych, zanim sięgniemy po różne rodzaje fasolek konserwowych w okresie jesienno-zimowym.

 

2. Szparagi zielone

 

Szparagi zielone to ważne superfoods dla kobiet planujących dziecko oraz kobiet w ciąży, ponieważ są dobrym źródłem folianów. Ponadto są warzywem, które dostarcza beta-karoten, witaminę C oraz glutation. Szparagi są również źródłem inuliny zaliczanej do prebiotyków.

 

3. Botwinka

 

Botwinka dostarcza sporych ilości błonnika, a przy tym jest niskokaloryczna. Dzięki temu świetnie sprawdzi się również w przypadku osób, które stosują dietę odchudzającą. Ponadto jest źródłem witaminy C, folianów oraz składników mineralnych.

Autor
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Blog Cateromarket jest miejscem spotkań osób zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia i wpływem właściwego odżywiania na nasze zdrowie i codziennie samopoczucie. Celem bloga jest zmuszenie Czytelnika do refleksji i poszukiwania własnej drogi do zdrowia i życiowej równowagi. W tym celu publikujemy treści Autorów różnych środowisk, nierzadko mających sprzeczne poglądy. Łączy ich natomiast wspólne przekonanie - wszyscy wierzą, że właściwe odżywianie jest głównym fundamentem zdrowia. Treści na naszym blogu służą pozyskaniu inspiracji do działania i nie mogą zastępować porady lekarza. Cateromarket ani Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za sposób w jaki Czytelnicy wykorzystują informacje zawarte na stronie.